Zöld-fehér dilemma: örülnénk, ha kiesne az Újpest?

 Kedvenc csapatom, a Ferencváros legnagyobb riválisa, az Újpest jelenleg sereghajtó pozícióban található az OTP Bank Liga tabelláján, amely szerint az idény végén kiesne az NB I-ből a másodosztályba. Ez a tény eléggé megosztja a Fradi szurkolóit. 


Az én álláspontomat az elmúlt hetekben megírt írásaim alapján ismerhetik azok, akik rendszeres olvasói a blogomnak. Én személy szerint nem dőlnék kardomba, ha a lila-fehérek alászállni kényszerülnének a másodosztályba, miután a (bíróság által is megállapított) jogellenesen történt 2006-os NB II-be történt kizárásunk után, három évig minden egyes nap ünnep volt a Megyeri úton, majd jöttek a 2014-es események, amely során a fradisták szinte egy emberként álltak ki a IV. kerületiek mellett és a "hála". 



Sokunk úgy tartja, hogy ezért is minimum megérdemelnének egy kis másodosztályú kirándulást Újpesten, azonban itt jön az első dilemma. Nem akarok a háttérdolgokba belemenni, azonban a 12 csapatos NB I-ben sok a vidéki, gyér támogatottságú kis csapat, mint a Puskás Akadémia Felcsút, a Paks, Mezőkövesd, Kisvárda, Gyirmót, amelyek ellen egy szurkoló nem tud úgy annyira felpörögni, mintha Győrből mondjuk az ETO, Borsodból a Diósgyőr, Szabolcsból pedig a Nyíregyháza érkezne vendégségbe, de említhetnénk esetleg a szintén a Merkantil Bank Ligában szereplő Szombathelyi Haladás, Pécs vagy Békéscsaba esetéről is. Az Újpest helyett az NB II jelen állása szerint visszatérne a Vasas a pesti riválisok közül, de a 2006. óta érzett ellentéten kívül az angyalföldiek ellen nem lenne az a nagy hangulat. Szóval Pesten maradna a "Kispest", amely még említhető szurkolótáborral rendelkezik és igazi rangadót lehet ellenük vívni. Az idősebb szurkolótársak által elmesélve korábban nem az Újpesti Dózsa, hanem a Budapesti Honvéd ellen vívta a legnagyobb rangadóját a Fradi, amely a lilák esetleges kiesésével ismét előtérbe kerülne, de a vörös-feketék is nagy harcot vívnak jelenleg az élvonalbeli tagságért, azonban Nebojsa Vignjevic kinevezésével nagyot léptek előre a dél-pestiek a Horváth Ferenc alatt mutatott kilátástalan teljesítmény után. 



Nem lenne Derbi? - avagy "bohócok nélkül nincs cirkusz" ?

Ez az egyik legfőbb indok, amelyet 2014-ben is említettek a szurkolótársak és a Ferencváros vezetői, mikor az Újpest került olyan szituációba, mint pár évvel azt megelőzően Skóciában a Rangers. Amíg a Premiership csapatai egyhangúan elutasították a glasgowi csapat kérelmét, addig a Fradi elöljáróinak a vezetésével az OTP Bank Ligában mindegyik csapat támogatta a lilákat, hogy ne sorolják vissza a szabály szerint a BLSZ IV-be. A hálát pedig évről-évre élvezzük a szurkolóiktól. A nagy budapesti Derbi hiányozna, ha a lila-fehérek az NB II-ben szerepelnek, de városi rangadó nélkül nem maradnánk. A legfőbb rivális ismét a Honvéd lenne, mint 1990 előtt, vagy még a 90-es évek elején. Ha pedig nagyon hiányoznának nekünk a városszéliek, akkor még ott lenne a jégkorong, mint a mi másodosztályú száműzetésünk alatt. Nem csak a futballpályán, hanem a csarnokban is hatalmas hangulatú meccsek lennének. Én pedig sosem fogom elfelejteni azt a rangadót, amelyen felavattuk a Pesterzsébeti Jégcsarnokot és 4-2-re győztük le akkor amatőr-státuszú csapatként azt az Újpestet, amelyet válogatott játékosok sora erősített. Ott is nagyot szurkoltunk, így aki Derbire vágyik, az beköltözhet a jégcsarnokba. Nekünk a labdarúgásban pedig maradnak olyan riválisok, mint a Honvéd, Fehérvár, Debrecen, valamint a jelenlegi NB II-es tabella szerint a Vasas és a Diósgyőr. Ha pedig a MOL Magyar Kupában kapnánk meg őket, akkor ott is nagy hangulatra lehet számítani. De sosem feledjük azt, amikor visszatértünk az élvonalba, az első rangadón, amelyet mindkét oldal nagyon várt három év szünet után. 



Szégyen, vagy újjászületés?

Ha egy valami miatt pozitív hatás érkezne az Újpest NB II-es szerepléséből, az egy szurkolóik által szerethető és mélyen tisztelhető csapat lenne a IV. kerületben. A Merkantil Bank Liga kiírása alapján bizonyos támogatásokat csak akkor kapna meg egy csapat, ha csak magyar (vagy magyar származású) játékos lép pályára a gárdában. Így fordulhat elő, hogy ha egy futballista bár légiósként tekinthető, de magyar állampolgársággal, vagy leszármazottként magyarként szerepel. Így játszott a környező országokból sok játékos a másodosztályú klubokban, mint pl. Kisvárdán kárpátaljai ukrán állampolgárságú játékosok, vagy erdélyi származású román játékosok, akiknek a felmenői között voltak magyarok. Újpesten pedig az elmúlt szezon Magyar Kupa mérkőzésein előfordult az a fájdalmas tény, hogy egyetlen magyar labdarúgó sem lett nevezve a kezdőcsapatba. Többek között a döntőben is így álltak fel. (mondjuk fradistaként maradjak csendben a légiósok ügyében, de nálunk legalább kapus-poszton csak magyarok állnak rendelkezésre.) Újpesten olyan változást hozhatna a második vonalbeli szereplés, hogy ismét magyar játékosokkal, esetleg magyar fiatalokkal lenne tele a keret, ami a szurkolókat ismét közelebb hozná a csapatukhoz. A IV. kerületben összejöhetne az az eset is, hogy összeálljon egy ütős, fiatal játékosokból álló csapat, amely 100%-ban élvezné a drukkerek támogatását, emellett erősödne a kötődésük a gárda felé. Ez egyfajta újjászületés is lehetne náluk, amely pozitív változást is hozhatna számukra, valamint egy magyarokkal felálló Újpest a honi labdarúgásnak is egy új lendületet adhatna. Még ha egy másodosztályú szereplés is az ára, a lila-fehér hívek kötődése erősebb lenne az övéikhez. 



Derbi ide, Derbi oda, az Újpest másodosztályú szereplése egy kisebb elégtétel lenne nekünk, Ferencváros-szurkolóknak a három év gúnyolódást követően. Ha NB II-be kerülne a lila-fehér klub nem maradnánk rangadók nélkül így sem, emellett a lilák ellen ugyanúgy lenne rangadó jégkorongban, mint azon három év során is. A változás pedig még a magyar foci számára is előnyös lehetne egy erős, magyar játékosokkal felálló Újpest által. De abban sokan egyetértünk még más csapatok drukkereivel is: kijárna a liláknak egy kis NB II!

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon