Ízelítőt kaptunk az NHL gyors és kemény hokijából
Igazi sztárparádét láthatott az a magyar drukker, aki május 7-én kilátogatott az MVM Dome-ba, ahol az A-csoportba frissen feljutott magyar válogatott a világbajnoki címvédő kanadaiakat fogadta, tele NHL-es játékossal.
A futball mellett már évtizedek óta másik nagy kedvenc csapatsportágam a jégkorong. Amikor tehettem, ott voltam a Ferencváros mérkőzésein, de volt hogy a válogatottnak is szurkoltam a Papp László Sportarénában, amikor volt rá lehetőségem. Kanada válogatottja nem először érkezett a magyarok ellen játszani az NHL sztárjaival soraiban, de idáig még nem sikerült élőben látnom őket. Ábel haverommal, aki szintén imádja a hokit, kaptunk az alkalmon, hogy ott legyünk az MVM Dome-ban. Aztán nem is csalódtunk, mikor kihirdették az észak-amerikaiak keretét. Bár titokban bíztam benne, hogy a Pittsburgh Penguins-szel már kieső sztár, Sidney Crosby is jön, de végül olyan játékosokkal jöttek a juharlevelesek, mint a Chicago Blackhawks sztárja, Connor Bedard. Meg is vettük a nem épp olcsó jegyeket és már vártuk, hogy ott lehessünk a népligeti csarnok lelátóján és lássuk a nagy sztárokat játszani.
Meccs előtt egy órával találkoztunk Ábellel szokásos törzshelyünkön, Gyuri bácsi büféjénél. Még elfogyasztottunk egy-két italt, mikor úgy határoztunk, hogy átmegyünk a csarnokba. A zebra túloldalán már szép kis tömeg gyülekezett, hogy beléphesse az arénába, így mi is gyorsan beálltunk a sorba. Az elég gyors beléptetés után Ábel szinte az állát kaparta fel a padlóról, miután először volt meccsen az MVM Dome-ban, így csodálkozott azon is, hogy mozgólépcsőn mehetünk fel a szektorunkhoz. Egy gyors büfézés után megkerestük a helyünket. Valahol az alapvonalnál helyezkedtünk el, elég jó rálátásunk volt a pályára, majd mikor kényelmesen elfoglaltuk a párnázott üléseket, bevonultak a csapatok a pályára. Nagy üdvrivalgást kapott, mind a Divízió 1/A-győztes magyar -, valamint a sztárokkal érkező, vb-címvédő kanadai válogatott is. A bemelegítés végén köszöntötték, a szintén A-csoportba feljutó női válogatott játékosait, majd a férfi csapat visszavonulóit, köztük két (már) egykori Fradi-játékost, Nagy Gergőt és Kóger Dánielt. Majd egy szinkronkorcsolya bemutatót követően bevonultak a csapatok a jégre.
A mieinknek már egy levezető örömjáték volt ez a meccs, de a kanadaiak még bőszen készültek a csehországi vb-re és már a 2. percben bejutott a korong a második vonalbeli megmérettetés során remekül védő Bálizs Bence kapujába, a St. Louis Blues védője, Colton Parayko lőtt távolról, és szinte kilyukasztotta a bal fölső sarkot. Néztünk is egymásra Ábellel, hogy ez aztán el lett találva. A folytatásban nagyon sokszor odaszorította a mieinket a kanadai válogatott a kapuhoz, azonban többször ki tudott szabadulni a magyar csapat, ekkor Hári János és Papp Kristóf vezetésével rohamoztak a szintén a St. Louisban brillírozó Jordan Binnington kapuját, ám a portás ezen a napon lehúzta a rolót. Aztán jött egy emberhátrány, amit szépen ki tudott védekezni a magyar csapat, de folyamatosan veszélyeztették a kanadaiak a magyar kaput. Az első harmad végén kanadai előnyt mutatott az eredményjelző. Az első szünetben egy átalakított rolbában pályára léptek a magyar jégkorong-bajnokság kabalái, köztük a Fradi Sas is (vagy, ahogyan mi ismerjük: Csubakka Csirke) A harmadok közti szünetben pedig csinos pompom-lányok próbálták hangulatba hozni a drukkereket.
A második harmadban is adódtak lehetőségek a magyarok előtt, ám Binnington már vb-formában védett. Hiába vezetett több ígéretes támadást is a nemzeti csapat, volt olyan perc is, amikor odaszögeltük a jóval esélyesebb ellenfelet a kapujához. Azonban a kihagyott helyzetek ismét megbosszulták magukat. A játékrész 7. percében a Pittsburgh Penguins támadója, Michael Bunting pofozta be közelről a korongot a kapuba. 0-2. A harmad felénél kapust cseréltek a mieink, Bálizs helyén a Fehérvár kapusa, Horváth Dominik folytatta a játékot. Néhány védést követően fel is avatták a juharlevelesek, a Buffalo Sabres játékosa, Owen Power lőtt a kapuba. 0-3. A harmad további eseményeiről nem tudok beszámolni, mert egy karbantartási szünet alatt kimentem a büfébe.
Az utolsó szünetben asztalitenisz bemutatót tartottak a Dome jegén. Kóger Dániel és Nagy Gergő játszott egy utánpótlás játékossal és edzőjével, amíg a Phenjanban világbajnok Klampár-Jónyer-Gergely trió tagjai ereklyéket osztogattak a szurkolóknak. A harmadik harmadban keményen játszott Kanada, de gólt nem sikerült elérniük sokáig. Bedard vezetésével folyamatosan rohamozták Horváth kapuját. Már azon szurkoltam, hogy valahogy sikerüljön szépítenie a magyaroknak, amíg a vendégek folyamatosan körbelőtték a kaput. Félelmetes volt látni, hogy egy ilyen mérkőzésen is mekkora sebességkülönbség van a két csapat játékosai között. Colton Parayko olyan méretű volt a magyar játékosok mellett, hogy azt hittük, hogy ha valakit leütközne, az a Népligetből elszáll Kiskunlacházáig. A végén a szépítésre minden remény elszállt, mikor Papp Kristóf kiütötte a pályáról a korongot és játék késleltetéséért kiküldték a büntetőpadra, az emberelőnyt pedig az Arizona Coyotes játékosa Dylan Guenther váltotta gólra. 0-4. Azt kijelenthetjük, hogy minimum van ennyi a két csapat között és a világbajnoki címvédő vendégek megérdemelten nyertek Budapesten.
Ki merem mondani, hogy ízelítőt kaptunk az NHL kemény és gyors játékából, még úgy is, hogy a kanadaiak alig 20%-ot adtak ki magukból. Volt néhány csel, ami egy Erste Liga meccsen bejönne, de itt egyből ott termet további két védő leütközni a támadót, megakadályozva egy ígéretes akciót. De emellett több olyan játékelem is volt, amit az észak-amerikaiak máshogy oldottak meg, mint egy európai. Még ezen a meccsen sem ismertek elveszett korongot. A játék végig baráti hangulatú és sportszerű volt. Számomra, aki imádja a jégkorongot, igazi csemege volt ez a meccs. Emellett életre szóló élmény, hogy láthattam az NHL sztárjait játszani.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése