A darts elitje meghódította Budapestet

 Remek hangulatú rendezvényen vehettek részt a profi dartsozók elitjátékosai a budapesti MVM Dome-ban, amelyen két tornán is győzelmet aratott a holland világbajnok, Raymond van Barneveld.


Amióta Magyarországon a Sport 2-n szinte szokásos karácsonyi programként elkezdték közvetíteni a Darts-világbajnokság akkor még Purfleetben rendezett versenyét, azóta imádom ezt a "kocsmasportot". Édesapámmal hatalmas rajongói lettünk a LEGENDÁNAK, Phil Taylornak, akinek nem tudom elfelejteni azt a vb-döntőjét, amelyen szinte megalázva verte meg Peter Manley-t. Talán a versenyek hangulata, vagy maga a hétköznapi emberként látható játékosok ténye szerettette meg velem ezt a játékot, esetleg Pálinkás Miklós szakkommentátor ordítása minden egyes maximális pontszámnál, amelyet azóta átvettek a mai kommentátorok is, de szokásos program lett a nyilak dobóinak bámulása az ünnepek alatt. Emlékszem arra, hogy mennyire örültünk, amikor Bezzeg Nándor személyében egy magyar játékos is eljutott az azóta már Londonban, az Alexandra Palace-ban rendezett verseny színpadára, hiába kapott ki könnyedén Vincent van der Voort ellen. Valahogy az azóta már becsődölő BDO versenyeit már nem tudtam annyira élvezni. Talán azért is, mert az ottani versenyzők pár kivétellel (mint Martin Adams, Scott Mitchell, Tony O'Shea) nem hozta azt a szintet, mint a nagy világbajnokság mezőnye. Azonban a kisebbik szervezetből is ki tudtak nőni olyan sztárok, mint Peter Wright, Glenn Durrant, vagy épp a Magyarországon is nagyon népszerű holland, Raymond van Barneveld. Szóval, már miattuk is érdemes volt nézni a Lakeside-i tornát. Aztán megjöttek a hölgyek, akiknek csak az "amatőr" szervezetnél volt külön versenyük. Először Lisa Ashton és Anasztaszija Dobromiszlova játszhatott az Ally Pallyben, de igazán sztár csak Fallon Sherrock tudott lenni, miután három éve legyőzte Ted Evetts-et és Mensur Suljovicsot a főtáblán hölgyként, kiérdemelve a Palota Királynője becenevet (Queen of the Palace). Azóta pedig ugyanúgy figyelemmel követem a hazánkban is közvetített versenyeket, mint a UK Opent, a World Matchplay-t, vagy a World Cup of Darts párosversenyét.


Magyarországon pedig egyre népszerűbb lett a játék. Folyamatosan alakultak a klubok, sorban szerveznek egyre nagyobb versenyeket, amelyeken egyre nevesebb játékosok is tiszteletüket teszik, mint pl. a hölgyek versenyén az egyik legsikeresebb dartsos, Deta Hedman is többször lépett tábla elé hazánkba. A magyarok szeretete a sportág felé pedig feltűnt a PDC illetékeseinek. Először három éve, Érden rendeztek egy Darts Show-t, amelyen Michael van Gerwen mellett Simon Whitlock, Vincent van der Voort és Mensur Suljovic vett részt. Az a gála olyan remek körülmények között került megrendezésre, hogy az elmúlt évben már a European Tour egyik állomása is Budapestre került, amelyen a walesi fenegyerek, Gerwyn Price diadalmaskodott. 


Így érkeztünk el a keddi eseményhez, amelyre szép számmal fogytak a jegyek. Egyik barátommal már hónapok óta beszereztük a belépőnket, már alig vártuk, hogy beléphessünk a rendezvényre, amelyen ismét profi volt a szervezés. Emellett az idei tornát a magyar darts otthona, a Sport TV is élőben közvetítette. Mi pedig már alig vártuk, hogy beléphessünk a januárban átadott MVM Dome-ba. (a kézilabda-Eb-n nem tudtam jelen lenni.) A csarnok pedig első ránézésre inkább egy plázára emlékeztetett. Szektorunkhoz mozgólépcsőn jutottunk fel. A büfék kínálata eléggé bőséges volt, az árai pedig eléggé borsosak. Még beszereztünk néhány emlékpoharat, majd beültünk a helyünkre. Mellettünk lévő szektorban foglalt helyet a Budapest Honvéd labdarúgója Ivan Lovric is családjával együtt, de a küzdőtéren a padoknál is több ismert embert fedezhettünk fel. Köztük Juhász Rolandot is. Amíg pedig nem kezdődött meg a nap első meccse, addig DJ Dominique tartott egy rövid "Fergeteg Party-t". Legalább olyan zenéket rakott be, amelyekre jót buliztak az emberek!


Aztán következett az első torna. Először Torghelle Sándor lépett táblához Raymond van Barneveld csapattársaként, Gerwyn Price és dr. Kiss Gergely ellen. Nem volt egy világszínvonalú mérkőzés, de a két magyar sztársportoló próbálkozásai akkora ovációt kaptak, mint a világsztárok bevonulásai. Air Xanyi itt is fölényesen játszott és Barneyval bejutottak a döntőbe. A második meccsen az énekes, Freddie következett Michael van Gerwennel, aki remek hangulatban érkezett Budapestre és csinálta végig a show-t, hiába volt tagja a másik csapatnak Phil Taylor, akit a legjobban várt a magyar közönség. A LEGENDA csapattársa az olasz születésű sztárséf, Gianni Annoni volt. Mégis előbbiek jutottak a fináléba, amelyet végül a remekül dobó Torghelle Sanyiék nyertek meg Barney-val. Ez alatt van Gerwen viccesen megjegyezte, hogy kérvénnyel fordul a PDC-hez, hogy a jövőben magyar színekben indulhasson a versenyeken és örült, hogy Barneveld végre nyert egy versenyt hosszú idő után. 


A szünet után pedig a sztárok vették át a színpadot, miközben az ismert mérkőzés vezetőt, Russ Bray-t, vagyis A Hangot, magyarul tanítgatta a közönség segítségével az este konferansziéja, Petur András. Ezután kezdődött az első mérkőzés a két csoportra bontott hatos mezőnyben. A "királynő", vagyis Fallon Sherrock mérkőzött meg 2020 világbajnokával, Gerwyn Price-szal, akit talán eddig egyedül Budapesten nem fújolt ki a közönség. A walesi könnyedén 3-0-ra nyert. Aztán Devon Petersen mérkőzött meg Phil Taylor ellen. A Wayne Mardle helyére beugró dél-afrikai csillag így is egy szoros meccsen kikapott a legnagyobbtól, de a közönség imádta és vele együtt énekelte bevonuló zenéjét, a Waka Wakát. 


A második fordulóban Michael van Gerwen mérkőzött meg Sherrock ellen. A háromszoros vb-győztes eléggé megizzadt a hölgy ellen, de végül döntő legben hozta a meccsét. Aztán jöhetett Barney ünneplése, amelyben nagy részt vállalt afrikai származású kollégája. Van Barneveld pedig formába lendült és legyőzte Petersent. A harmadik forduló hozta a világbajnokok csatáit. Először van Gerwen verte Price-t, amivel bejutott a döntőbe, utánuk pedig egy olyan mérkőzés következett, amit nem hittem volna, hogy valaha élőben fogok látni, főleg nem, hogy Budapesten! "Taylor papa" Barney ellen! A MECCS!!!!! Hihetetlen élmény volt! Ekkor odafordultam a Jani barátomhoz, aki versenyszinten dartsozik hazánkban, hogy ehhez mit szól? Elállt a szava neki is! Egyszerűen nem tudjuk elmondani, hogy milyen érzések kavarogtak bennünk, hogy ezt a két gigászt az MVM Dome színpadán láthattuk élőben! Olyan meccset zavartak le, hogy tátva néztük! Raymond van Barneveld dobott egy jó 102-es átlagot, amely után őrjöngött a közönség! Az Ally Pallyben is így fogadták volna! Egyszerűen hihetetlen volt! Nem csak a meccs színvonala, de az is, hogy mindez Pesten történt!


Aztán egy rövid szünet után jöhetett a döntő. Michael van Gerwen-Raymond van Barneveld! Még ezt is hihetetlen leírni. Barney csak szórta a 180-akat, a közönség megőrült! Mi pedig csodálkozva néztünk. Az idősebbik holland ismét olyan átlagot dobált, hogy arra nehezen lehetett reagálni, bármelyik ellenfélnek. Barneveld 5-0-ra verte ifjabb honfitársát és megnyerve ezzel a magyarországi darts gála főrendezvényét. Még most, két nappal az esemény után is nehezen ocsúdok fel! Hatalmas élmény volt. És én pedig még mindig nehezen hiszem el, hogy hazámban, szülővárosomban láthattam a professzionális darts elitjét. Remélem lesz szerencsém ősszel a Hungarian Trophy versenyre is kilátogatnom, mert ez a rendezvény így is egy felejthetetlen élmény marad számomra. 


Fallon Sherrock, Gerwyn Price, Devon Petersen, PHIL TAYLOR, Raymond van Barneveld és Michael van Gerwen. Elég csak a neveket leírnom. Eddig a tv-ben nézhettem őket, de most ott voltak előttem az MVM Dome színpadán és egy igazi sportélményt adtak számomra! Felejthetetlen este! Én csak megköszönni tudom a szervezőknek! Köszönöm és örök hála!



Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon