Merre vagytok keletnémetek?
Következő írásomban a keletnémet labdarúgó-csapatoknak nézek utána, amelyekből már csak elvétve láthatunk klubokat az össznémet profi futball-ligákban. Merre vannak az NDK legendás csapatai?
Pár napja családon belül szóba került a téma egy német másodosztályú bajnoki mérkőzés megtekintése közben, hogy vajon mi lehet az NDK egykori csapataival? Hol lehetnek? Ha lehet mondani, az egyesülés nem hozott pozitív változást a keleti fél csapatainál. Ezeket az árakban is érezni, ugyanis mikor Drezdában, valamint Berlinben megfordultam érezni lehetett, hogy itt olcsóbban be lehet szerezni a dolgokat, mint mondjuk Münchenben. (főképp Drezda volt olcsóbb) Ez érződik a futballban is, hiszen az szocialista ország futballklubjai nagyon mélyre zuhantak Németország egyesülése után.
Miután a II. világháború után Németországot a négy győztes hatalom ellenőrzése alá helyezték, a szovjet zónát teljesen elválasztották a nyugatiaktól. Az 1990-es országegyesülés után meg akarták adni az esélyt a nyugatiak a keletnémet csapatoknak, így az NDK Oberliga két csapata kapott besorolást az össznémet Bundesliga elsőosztályába. A Dynamo Dresden mellett a Hansa Rostock indulhatott az élvonalban, míg az akkori szétválasztott másodvonalba kapott besorolást a Stahl Brandenburg, a Lokomotive Leipzig, a Hallescher FC, a Rot-Weiß Erfurt, a Carl-Zeiss Jena, valamint a még Karl-Marx-Stadt néven a keleti liga ezüstérmese, a Chemnitzer FC. Az "ossie-k" sokáig tartották magukat a Bundesligában, míg 2009-ben az Energie Cottbus búcsúját követően 2016-ig keleti csapat nélkül maradt a sorozat. Ekkor jutott fel a Red Bull csoport érdekébe tartozó Lipcse, amely bár nem egy klasszikus NDK-csapat, de a régió ismét képviseltette magát a legmagasabb szinten. (még ha egy "műanyaggal" is) Szerencsére 2019-ben, 10 évvel a Cottbus búcsúját követően egy tradicionális klub is kiharcolta a Bundesliga-szereplést, hiszen az 1968-as keletnémet kupagyőztes Union Berlin a Stuttgart ellen sikerrel megvívott osztályozót követően a legmagasabb osztályban találta magát.
Jelenleg a 2.Bundesligában három keleti csapat található. A Dynamo Dresden mellett a Hansa Rostock és a Wismut Aue utódjaként működő Erzgebirge szerepel. 2008 óta profi 3.ligában fellelhető a Magdeburg, a Hallescher, valamint a Trabantról is ismert város, Zwickau csapata.
Jelenleg a 2.Bundesligában három keleti csapat található. A Dynamo Dresden mellett a Hansa Rostock és a Wismut Aue utódjaként működő Erzgebirge szerepel. 2008 óta profi 3.ligában fellelhető a Magdeburg, a Hallescher, valamint a Trabantról is ismert város, Zwickau csapata.
De nézzük, hogy hol vannak az utolsó Oberliga csapatai.
1. Dynamo Dresden - 2.Bundesliga
A fal-bontás előtti utolsó keletnémet-bajnokságot a drezdai Dynamo nyerte meg jobb gólarányának köszönhetően. 1990-ben, mikor az NDK futball-szövetsége beleolvadt a DFB-be egy Deutschland Pokalnak nevezett, szinte Szuperkupa jellegű meccset játszottak a nyugati bajnok, Bayern München ellen. A Drezdában megrendezett találkozót a sárga-feketék nyerték meg. A besorolást követően három évig voltak a Bundesligában: 1993 nyarán már érezhető volt az egyesülés okozta nehéz anyagi helyzet, amelyben a keleti klubok nehezen vették fel nyugati riválisaikkal a versenyt, 1994-ben pedig búcsúzni kényszerültek az élvonaltól, egy évre rá pedig a másodosztályban sem tudtak megragadni. A folyamatos liftezés során előfordult olyan állapot is, hogy nem ők, hanem a város másik csapata, a Dresdner SC szerepelt magasabb szinten. Azonban 2000-re sikerült stabilizálni a klubot, 2003-ban ismét a másodosztályban találta magát a drezdai csapat. Azóta viszont egyszer sem sikerült megközelíteni az élvonalbeli szereplést. Többször is ingáztak a másod- és a harmadosztály között, jelenleg pedig a 2.Bundesliga 12. helyét foglalják el.
2. FC Karl-Marx-Stadt (Chemnitzer FC) - Regionalliga Nordost (IV. osztály)
Miután leomlott a berlini fal, Karl-Marx-Stadt visszakapta eredeti nevét, vagyis Chemnitz. Az egyesülés után a másodosztályban szerepelt az Oberliga ezüstérmese, az élvonalbeli szereplésnek a közelébe sem értek. A csapatot azóta a harmad-, negyedosztály körül találjuk meg. Jelenleg a Regionalliga észak-keleti csoportjában szerepelnek, több tradicionális keleti csapattal, ahol a tabella 6. helyét foglalják el.
3. 1.FC Magdeburg - 3.liga
Az NDK egyik legsikeresebb klubja volt a kék-fehér színeket viselő Magdeburg. 1974-ben az ország labdarúgásának legnagyobb nemzetközi eredményét érték el, mikor a Rotterdamban rendezett KEK-döntőben felülmúlták az AC Milan csapatát, elhódítva az akkori második legértékesebb európai klubserleget. 1991-ben hiába a tradíció, csak a NOFV-Oberliga közepébe kaptak besorolást, vagyis a harmadosztályba. Azóta már egyszer feljutottak a második vonalba, ám jelenleg a harmadosztályban találjuk őket, ahol a tabellát vezetve feljutásra állnak a Bundesliga második vonalába.
4. BFC Dynamo - Regionalliga Nordost (IV. osztály)
Ha van csapat, amelyet szinte mindenki utált az NDK-ban, az a Stasi által irányított berlini Dynamo. A keleti oldal rekordbajnoka sokszor élvezte a hatalom által nyújtott előnyöket, így (is) hozva össze 10 ligaelsőségét. A belügyes gárdát azóta sem kedvelik arrafelé, pl. az Union Berlin inkább játszott a nyugati oldalon a nemzetközi kupában, mint a rendőrcsapat otthonában. A BFC Dynamo nagyon mélyről tért vissza, pedig 1991-ben az Oberliga-Nord ligába kapott besorolást, a harmadik vonalba. Jelenleg a Regionalliga észak-keleti csoportját vezetve ismét a profi ligában szerepelhet a csapat jövőre.
5. Carl-Zeiss Jena - Regionalliga Nordost (IV. osztály)
Az idősebb szurkolók az NDK egyik meghatározható csapataként emlékezhetnek a jenai gárdára, azonban nekünk, fiataloknak főképp Torghelle Sándor gólja jut eszünkbe, amit a klub színeiben szerzett a Borussia Mönchengladbach elleni mérkőzésen. 1991-ben a másodosztályba sorolták be az egykori kelet-német bajnokot, amely sokáig Motor Jena néven szerepelt a DDR-Oberligában. Megjárta a másodosztályt is, jelenleg a negyedik vonalban szerepel, ahol a 4. pozícióban találhatjuk, 10 pont hátránnyal a berlini Dynamo mögött.
6. FC Hansa Rostock - 2.Bundesliga
A Dynamo Dresden mellett az élvonalba besorolt másik keleti gárda volt 1991-ben, miután őket hozták ki az NDK utolsó bajnokcsapatának. Sokáig tartották magukat a Bundesligában, ám végül búcsúzni kényszerültek. Évekig rostokoltak (hahaha... :D ) a harmadik ligában, ám idén visszajutottak a másodosztályba, ahol 13. pozícióban találjuk őket.
7. Energie Cottbus - Regionalliga Nordost (IV. osztály)
Sokáig az utolsó keleti bástya volt a Bundesligában a cottbusi alakulat, amelyre legfőképpen a magyar légióról emlékezhetünk hazánkban. Miriuta László, Mátyus János, Sebők Vilmos, csak néhány a klubnál megforduló honfitársainkról. 1991-ben a harmadosztályba sorolták be a klubot, ám az évtized végére már a Bundesligában fedezhettük fel őket, egészen 2009. májusáig, mikor a Nürnberg ellen elvesztett osztályozót követően búcsúztak az élvonaltól, majd megkezdték a mélyrepülésüket. Egészen a negyedik vonalig zuhant a brandenburgi gárda, ahonnan 2018-ban sikerült visszajutniuk a 3.Ligába, ám azonnal kiestek onnan. Jelenleg a 3. helyet foglalják el a negyedosztály észak-keleti csoportjában.
8. Lokomotive Leipzig - Regionalliga Nordost (IV. osztály)
Az egyik legnépszerűbb csapat, amelytől sok mindent elvett a modern foci. Manapság a lipcsei futballt az RB képviseli, de a városban még így is népszerű a vasutas klub. A Red Bull megjelenésével többek között otthonukat is elvesztették, hiszen a Zentralstadion már az RBL otthona, vagyis most már Red Bull Arena. A lipcsei klub az egyesült német-bajnokság másodosztályának déli csoportjába került fel, de most már csak a negyedik vonalban találhatjuk meg, de szerepelt sokkal lejjebb is, egészen a hatodosztályban. Jelenleg a Regionalliga észak-keleti csoportjában szerepelnek, 7 ponttal lemaradva a BFC Dynamo mögött a második helyet elfoglalva.
9. Chemie Halle (Hallescher FC) - 3.Liga
Halle csapata is a másodosztályba kapott besorolást az országegyesítést követően, ahol aztán megmaradt az utóbbi időben is a harmadik vonal közelében. Jelenleg is ott szerepel, 13. helyet elfoglalva.
10. Stahl Brandenburg - Landesliga Brandenburg (Brandenburg-Liga) (VI. osztály)
Nehéz belegondolni abba, hogy 1991-ben ez a csapat még a másodosztályba kapott besorolást. Manapság pedig csak elég mélyen találhatjuk meg őket. A klub 1994-ben megnyerte a harmadosztályban a csoportját emellett a Brandenburg tartományi kupát is megnyerték abban az évben. 1998-ban hivatalosan is csődöt jelentettek a csapatnál, majd volt egy egyesülési tervezet az SC Brandenburg Süd 05 csapatával, amely a szurkolók tiltakozása miatt hiúsult meg. A klub nem tudott kilábalni a nehéz anyagi helyzetből, az elmúlt években a Landesligában (VII. vonal) szerepeltek, de jelenleg a hatodik ligába kaptak besorolást.
11. Rot-Weiß Erfurt - NOFV Oberliga-Süd (V. osztály)
Szebb napokat is átélhettek az erfurti szurkolók. 1991-ben a másodosztályba kaptak besorolást, valamint elindulhattak az UEFA-Kupa selejtezőjében is. 2004-ben jutott vissza a klub a 2.Bundesligába, majd 2008-ban a harmadosztály egyesítésénél ott lehettek a mezőnyben, azonban 2009 nyarán búcsúzni kényszerültek onnan. Még mielőtt kitört volna a koronavírus-járvány, 2020. februárjában csődöt jelentett a klub, jelenleg pedig az Oberligában, vagyis az ötödosztályban szerepel.
12. BSG Stahl Eisenhüttenstadt - Landesliga Brandenburg (Brandenburg-Liga) (VI. osztály)
Az egyesítés egyik vesztese az eisenhüttenstadti gárda. Az NDK kupájának utolsó győztese 1991-ben kvalifikálta magát a KEK-be, ahonnan a török Galatasaray búcsúztatta őket. A harmadik vonalba kaptak besorolást az egyesítéskor, majd sokáig a Regionalliga mezőnyében fedezhettük fel őket. 2004-ben jelentette be a csődhelyzetet a klub, 2013-ban már a hetedosztályban szerepeltek. Jelenleg a gárda a hatodik vonalban szerepel.
13. BSG Wismut Aue (FC Erzgebirge Aue) - 2.Bundesliga
Egykoron Wismut Karl-Marx-Stadt néven háromszor hódították el a keletnémet bajnokságot, 1991-ben pedig kiestek volna az Oberligából, ha nincs az egyesülés. 1993-ban vették fel az FC Erzgebirge nevet az ibolyák, azóta pedig főképp a második és a harmadik vonal között lifteznek. Jelenleg a 17., kieső helyen állnak a Bundesliga másodosztályában.
14. Bischofswerda (Bischofswerdaer FV 08) - NOFV-Oberliga-Süd (V. osztály)
Az egyesülés után sokáig mélyen szerepelt a klub, megjárták a tartományi ligákat is, jelenleg pedig az ötödosztálynak megfelelő Oberligában szerepelnek.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése