A Fradi-mez terhe - avagy merre mentetek fiatalok?
Amióta figyelemmel követem a Ferencváros labdarúgócsapatának mérkőzéseit, sok fiatal játékos kapott lehetőséget, de a többségük nem tudott élni az esélyükkel. Az utóbbi évtizedben többek bemutatkozhattak az élvonalbeli csapatnál, de sokan csak az alsóbb ligákba jutottak. Ekkora teher a Fradi meze?
Fájó pont számunkra, szurkolóknak, hogy a Ferencváros labdarúgó-csapatában szinte csak légiósok lépnek pályára hétről-hétre. Hiányoljuk a magyar tehetségeket, pedig megkapták az elmúlt időszakban a lehetőségeket, azonban valahogy nem tudták azt megragadni. Ricardo Moniz és Thomas Doll is bátran nyúlt a fiatalokhoz, főleg a Ligakupa sorozatban. Azonban a Ferencvárosban kevesen tudtak hatalmasat alkotni. Nem tudom, hogy pszichésen rak-e terhet a focistákra, ha Magyarország legnépszerűbb klubját képviselhetik, azonban sokan nem tudták azt a teljesítményt hozni, mint az utánpótlásban. Volt olyan játékos, akinek megtört a pályája miután elkerült a IX. kerületből, de volt, aki szárnyra kapott egy másik egyesületnél. Sokszor a felnőtt focistáknál is azt érzem, hogy nem tudják elviselni azt a nyomást, ami a figyelemmel is jár, így gyengébben játszottak. Azonban a Fradinál megvoltak eddig is a tehetségek, akik előtt ígéretes jövő állt. Nézzük kik hogyan boldogultak pályafutásuk során.
Ha pozitív példát keresünk, akkor esetleg Holman Dávid nevét tudnám említeni, aki a klub utánpótlásából harcolta ki a helyét Ricardo Moniz csapatában, ahol gólokat is tudott szerezni. A Győri ETO elleni bombagólját sokunk nem tudja elfelejteni, azonban utána az egyik felkészülés során egészségügyi problémák miatt nem tudott teljes értékű munkát végezni, majd Thomas Doll edzősködése során ki is került a kezdőcsapatból. Ezután a fiatal játékos Debrecenbe igazolt, ahol szintén fontos tagja volt a csapatnak, így onnan a Slovan Bratislava együttesében a nemzetközi szinten is megvillanthatta tudását. A válogatottban 2019-ben, Azerbajdzsán ellen mutatkozhatott be, amelyen rögtön gólt is szerzett az Eb-selejtezőn. Jelenleg súlyos sérülése után igyekszik visszaverekedni magát a szlovák bajnokcsapat kezdőjébe.
Talán még Nagy Ádámot lehetne a Fradi egyik pozitív fiataljaként említeni, azonban ahogy ő és a szintén akkoriban remekül játszó Nagy Dominik (aki a Legia Varsón keresztül jutott el jelenlegi klubjáig a Budapest Honvédig) nem tekinthető Fradi-nevelésnek. A védekező középpályás korábban a Vasas utánpótlásában pallérozódott, ahonnan eltanácsolták, ám a Wágner-ikrek még láttak benne fantáziát és elcsábították a Kelen SC-hez, ahol olyan teljesítményt nyújtott, hogy a Ferencváros is felfigyelt rá. Eleinte a második csapatban kapott lehetőséget, ám Thomas Doll is látta benne a lehetőséget, így 2015. tavaszán már bajnoki mérkőzésen is bemutatkozhatott, majd a Videoton elleni Magyar Kupa-döntőben már a kezdőcsapat tagja volt. Ahogyan Doll, úgy az U20-as válogatott élére kinevezett Bernd Storck is elismerte a tudását, az Új-Zélandon rendezett korosztályos-vb-n alapembere volt a magyar válogatottnak, amely a nyolcaddöntőben a végső győztes szerbek ellen maradt alul hosszabbítást követően. A következő bajnoki szezonban meghatározó alapembere volt a 29. bajnoki címét fölényesen elhódító FTC-nek, amely során a felnőtt válogatottba is bejátszotta magát, így ott lehetett a Franciaországban tartott Európa-bajnokságon is, amely során ismét nyolcaddöntőig jutott a Nemzeti Tizeneggyel. Az Eb után az olasz élvonalbeli Bologna szerződtette, majd egy angliai kitérőt követően jelenleg a Serie B-ben szereplő Pisa játékosa. Utóbbi csapattal véleményem szerint nem döntött jól.
Bár nem mutatkozott be az NB I-es csapatnál, mégis eljutott az élvonalig Silye Erik. Kuttor Attila irányításával alapember lett a Mezőkövesd csapatában, majd az elmúlt szezon elején a Fradi visszarendelte a matyóföldi kölcsönszereplésből és eladta az NB II-es Vasasnak, ahol jelenleg is alapembernek számít, ismét egykori mestere kezei alatt játszva.
Ugyanez a helyzet Rácz Gergővel, aki sokáig az FTC II-ben igyekezett bizonyítani, ám kapusposzton remekül állt a Fradi. Dibusz Dénes kirobbanthatatlan a kapuból, helyetteseként pedig nem szívesen maradt volna a fiatal hálóőr, így 2016. nyarán Paksra szerződött, ahol rendszeresen lehetőséget kap.
De nem mindenkinek jött be a ferencvárosi szereplés. Címlapra helyeztem Takács Zsombor fotóját, aki 2019. áprilisában egy Paks elleni bajnoki mérkőzésen kapott kezdőként lehetőséget Szerhij Rebrovtól. A találkozón végig játszhatott, de nem mutatott meggyőző teljesítményt. A következő szezontól a klub NB II-ben szereplő fiókcsapatához küldték a több játéklehetőség reményében, azonban ott sem tudott meggyőző teljesítményt bemutatni, amiért az NB I-ben lehessen rá számítani. Jelenleg az NB III Nyugati csoportjában szereplő BVSC-Zugló játékosa.
Egyik nagy reménységünk volt Csillus Tamás. Még a Lombard Pápa elleni Ligakupa-mérkőzésen adott neki először lehetőséget Ricardo Moniz és úgy is nézett ki, hogy él is vele. Megalkuvást nem tűrő játék, valamint rég nem látott pontos passzok jellemezték a játékát. 2014-ben a játéklehetőségek érdekében Pápára adták kölcsön. Hiába szerepelt alapemberként a szezon végén az élvonaltól búcsúzó bakonyiaknál, továbbra sem számított rá a később kinevezett Thomas Doll, így először Kisvárdán, majd Soroksáron szerepelt. 2017 nyarán szerződött el az FTC-től, ekkor még Nyíregyházán próbált szerencsét, egy évre rá Siófokon szerepelt. Jelenleg az élvonalba kerülésért harcoló Szombathelyi Haladás játékosa.
Hasonlóan nagy tehetségnek számított öccse, Ádám, aki jelenleg szintén az NB II-ben szerepel a Nyíregyháza játékosaként.
Az új Simon Tibiként kiáltották ki a balhátvéd Sváb Dánielt, aki 2008-ban Bobby Davison kezei alatt mutatkozott be a Ligakupában. Később Détári Lajos edzősködése alatt több mérkőzésen is kezdőként léphetett pályára a Fradi játékosaként az élvonalban, ahogyan később Ricardo Moniz is számított rá, mikor a Bundesligát is megjárt Philipp Böniget utasította maga mögé. 2013-ban szerződtette őt az akkoriban német másodosztályú Energie Cottbus, ahol aztán megtört a pályája. Később játszott Győrben, Mezőkövesden, jelenleg az NB III-as Lipót játékosa.
Abból az időszakból sokan voltak, akik megmaradtak örök tehetségnek. Vattai Balázs még a Simon Tibor-díjat is elhódíthatta utánpótlás-játékosként, ám néhány Ligakupa-meccsen kívül csak a tartalékcsapatban léphetett pályára. Jelenleg a harmadik vonalban szerepel, a kiesésre álló RKSK játékosaként. Ugyanott találjuk Peszmeg Viktort, aki szintén Rákoscsabán kergeti a labdát. Csapattársuk volt a B csapatban Vass Máté, akinek nagyobb karriert jósoltak, mint testvérének, a korábban Serie A-ban is megforduló, valamint Várhidi Péter irányítása során a válogatottban is bemutatkozó Vass Ádámnak. Ehelyett később stabil NB II-es játékos lett, jelenleg pedig a BLSZ I-ben szereplő THSE-Szabadkikötő játékosa.
Csernik Kornél hasonló utat járt be, mint Nagy Ádám. Szintén a Kelen SC utánpótlásából szerződtette a Ferencváros, ahol Thomas Doll kezei alatt be is mutatkozhatott, majd az Európa Liga selejtezőjében nemzetközi szinten is megmutathatta magát. Úgy érezhettük, hogy a nagy lehetősége 2017-ben jöhetett volna el, mikor Gera Zoltán pályafutása szempontjából végzetes sérülést szenvedett és őt váltotta a Mezőkövesd ellen megnyert bajnoki meccsen. A német tréner továbbra is megadta neki a bizalmat, a 2017-18-as idényben 6, egy idénnyel később pedig ugyanennyiszer kapott lehetőséget. Szerhij Rebrov már kevésbé bízott benne, így azóta Lipcsei Péter kezei alatt, Soroksáron igyekszik megmutatni a Fradi stábjának, hogy számítsanak rá. Úgy gondolom őt nem nagyon fogjuk már látni Fradi-mezben.
Szokták mondani, hogy légióst csak úgy igazoljunk, ha jobb képességűek, mint a magyar játékosok. A Ferencváros védekező középpályásaira ez teljesen igaz, hiszen Aissa Laidouni, Anderson Esiti is papíron jobb játékos, mint a jelenleg az NB II-es Budafoknál kölcsönben szereplő U21-es válogatott focista, Csonka András. Azonban azzal már nem tudok egyetérteni, hogy a bosnyák nemzeti csapatban is szereplő Stjepan Loncar jobb-e nála, helyette mindenképpen megérdemelné a lehetőséget a fiatal magyar futballista. Talán még akarásban is több lenne benne, mint a délszláv poszttársában.
A fent említett játékosok mellett még voltak páran, akik bemutatkozhattak a Fradiban. Jelenleg sok játékos szerepel alsóbb ligákban, de voltak olyanok, akik az élvonalban is bemutatkozhattak. Ilyen pl. Haris Attila és Korozmán Kevin, akik jelenleg az NB II-es Soroksár tagjai és nekik is nyitva lenne az út a Ferencvároshoz, mint Pászka Lórándnak. De olyanok is vannak, akik sajnos nem tudták megmutatni tudásuk legjavát, mint pl. Szerető Krisztofer, vagy Lakatos István. Utóbbi számára még Thomas Doll igyekezett lehetőséget adni, azonban többet nem láttuk az FTC első csapatában. Szerető pedig sajnos nem futotta be azt a pályát, amit szántak neki. Amikor kilátogattam egy-egy Sori-meccsre, akkor azt láthattam, hogy a Kapitány teljesen elégedetlen a teljesítményével. Pedig a Stoke City-t is megjárt Kispesten nevelt fiatal nagy hasznára lehetett volna a Fradinak és a magyar focinak, ha nem törik meg a pályája. Sajnos most már a másodosztályból is lefelé lóg ki. Ő jól láthatóan nem tudta elviselni a Ferencvárosnál történő felhajtást. Hiába volt az egyik legnagyobb magyar tehetség, azonban jelenleg úgy érzem, hogy őt már nem nagyon fogjuk az NB I-ben látni. Ne legyen igazam!
Reméljük nem lesz akkora teher számukra a Fradi-meze, mint sokaknak a múltban! A lehetőség a kezükben van, a többi pedig rajtuk múlik! Mi bízunk bennük és mellettük vagyunk!
Megjegyzések
Megjegyzés küldése