Ausztrália arcon köpve - a Novak Djokovic-ügy

 Jogos volt-e a tortúra, amit a szerbek tenisz csillaga, Novak Djokovic átélt az elmúlt napokban az ausztráliai határőrség jóvoltából, akik a helyi törvényekre hivatkozva tagadták meg a belépést a sportolóval szemben. 

Fotó: Tennis Photo Network

Január elején a Twitter oldalára írta ki Szerbia nemzeti sportcsillaga, a teniszező Novak Djokovic, hogy annak ellenére elindulhat az Ausztrál Nyílt Tenisz-bajnokságon, hogy nem teszi közzé, hogy beoltatta-e magát a koronavírus elleni vakcinával. Aztán jött a hír, hogy Melbourne-ben a hatóságok megtagadták tőle a belépést az ország területére. Ebben az ügyben politikusok is megszólaltak, többek között Scott Morrison, az állam miniszterelnöke, aki a belépési feltételeknek hozott jogszabályokra hivatkoztak. Ezen döntés ellen a sportoló fellebbezett, majd a bíróság hatályon kívül helyezte a vízum megtagadását, vagyis úgy nézett ki, hogy Djokovic mégis beléphet az ausztrál állam területére. Azonban a hatóságok ismét megtagadták ezen cselekedetet, hiszen az ország bevándorlás-ügyi minisztere még felülírhatja a bírói döntést, abban az esetben kiutasíthatják a dél-szláv atlétát, aki az eset után a kilépéstől megkezdve 3 évig a helyi törvények szerint ki is lenne tiltva Ausztrália területéről. 

Sokan felemelték a hangjukat az ellen, hogyan bántak a világklasszissal, milyen elhelyezést kapott annak ellenére, hogy egy nemzet ikonjának számít. Szerbiában és Melbourne-ben is szerbek százai, ezrei szerveztek szimpátia-tüntetést Djokovic mellett kiállva. Én a másik oldalról közelíteném meg a döntést. Itt most nem azon megy a vita, hogy kötelező-e beoltanunk magunkat, hanem arról, hogy vannak, akikre nem vonatkoznak egy állam jogszabályai, törvényei. Korábban dolgoztam hasonló munkakörben, így van egy kisebb belátásom abba, hogy mi zajlott le. Novak Djokovic tisztában volt azzal, hogy az adott országnak - amelynek tenisz-versenyén el kívánt indulni - van egy belépésre vonatkozó jogszabálya, amelynek ő a bemutatott bizonyítékok ellenére nem felelt meg, ugyanis semmilyen igazolást nem tudott felmutatni ebben a "különleges" egészségügyi-helyzetben. Ha egy ország kötelezővé teszi, hogy ez és ez ellen be legyél oltva, vagy pedig ennek legyél a birtokában, te nem állhatsz sehogyan sem feljebb a törvénynél! Te ugyanúgy egy ember vagy, egy másik ország állampolgára, annak ellenére, hogy híres vagy. Lehet beszélni az Australian Open reklámjáról, de itt egyelőre csak a torna szervezőitől kapott engedélyt az indulásra, a hatóságoktól arra nem, hogy be is lépjen az állam területére, szóval a határőrök a jogszabályokban előírtaknak jártak el. Azt pedig őszintén remélem, hogy az illetékes miniszter nem azt fogja nézni, hogy kiről van szó, hanem, hogy milyen esetről. Én kitiltanám Djokovicsot az államból! Nem azért, mert utálnám a szerb klasszist, hanem példát statuálva, hogy senki nem áll feljebb a törvényeknél, bárki is az illető.

Ha pedig ténylegesen el is indulhat Novak Djokovic, remélem az ausztrál szurkolók végig ki fogják fütyülni ahogy pályán van, annak ellenére, hogy a vérszomjas szerb-drukkerek erőszakosan inzultálhatják is őket. Ez a felvetés nem példa nélküli, hiszen a szerb tenisz-drukkerek provokálták felmenői okán a bosnyák származású, de ausztrál színekben versenyző Bernard Tomicsot is (éltették a srebrenicai mészárlást).
Djokovic ezzel a harcával ausztrál állampolgárok millióit köpte arcon, akik az európaiaknál is többet szenvedtek a helyi korlátozások miatt. Ugyanis Ausztráliában már mondhatni arra kijárási korlátozást rendeltek el, ha valaki "hapcizott" egyet. Én ezen okból azonnal ültetném fel a dél-szláv sportolót az első Belgrádba tartó gépre. Az én szememben egy ember sem áll feljebb a jogszabályoknál. Ha nem felelsz meg nekik, akkor ne sírjál, hogy mit alkalmaznak veled szemben! 

Az pedig már más kérdés, hogy Djokovic a bíróság előtt azzal védekezett, hogy december 16-án pozitív koronavírus-tesztet produkált, így ő jelenleg védett a vírus ellen. Innen pedig adódik a kérdés: abban az időszakban, mikor karanténban kellett volna lennie, miért érezte úgy, hogy rendezvényeken kell részt vennie? 
Nagy rajongója voltam Nolenak, de hatalmasat csalódtam benne. Djokovic bebizonyította a világnak, ha gazdag vagy és híres, te a törvények felett állsz. 

Ausztrálok! Statuáljatok példát!

Frissítés:
Scott Morrison miniszterelnök hozzáállása az ügyhöz is megér egy misét, aki először Victoria-állam belügyének nevezte az esetet, majd a választók előtt kezdett keménykedni a sportolóval szemben. Abból a véleményemből pedig nem engedek, hogy egyetlen ember sem állhat a törvények felett. Legyen az politikus, vagy sztársportoló. 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon